Powrót do strony agencji
Nagrody Fundacji L’Oréal i UNESCO w tym roku trafią do badaczek z obszaru matematyki i informatyki. To w tych dziedzinach mamy najmniej docenionych kobiet naukowców

Nagrody Fundacji L’Oréal i UNESCO w tym roku trafią do badaczek z obszaru matematyki i informatyki. To w tych dziedzinach mamy najmniej docenionych kobiet naukowców

Trzy najbardziej prestiżowe nagrody matematyczne (Fields, Wolf i Abel) przyznano do tej pory 141 laureatom, jednak wśród nich była tylko jednak kobieta. Dlatego Fundacja L’Oréal i UNESCO, od 21 lat organizujące program For Women in Science, postanowiły dodatkowo wzmocnić pozycję kobiet w nauce i rozszerzyły międzynarodową nagrodę o obszar matematyki i informatyki. Badaczki ze wszystkich kontynentów zostaną nagrodzone podczas Gali L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award, 14 marca w Paryżu.

Coraz szersze spektrum współpracy L’Oréal-UNESCO

Już po raz 21., w ramach For Women in Science Week, Paryż gości międzynarodową społeczność naukowców, dziennikarzy i ekspertów, świętując wkład kobiet w rozwój nauki. Drugi tydzień marca pełen jest wyjątkowych wydarzeń, a zwieńczy go 14 marca Gala For Women in Science, podczas której nagrodzone zostaną laureatki L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award oraz młode badaczki wyróżnione tytułem International Rising Talents.

„Wartość współpracy L’Oréal i UNESCO bierze się zarówno z wysokiego poziomu realizowanych projektów, jak i – w ogromnej mierze – z jej systematycznego, długotrwałego charakteru. Od samego początku współpraca ta nieustannie się rozwija. Początkowo dotyczyła tylko – choć to już bardzo szeroki zakres – zaangażowania kobiet w dziedzinie nauk o życiu. Spektrum dyscyplin naukowych dość szybko poszerzyło się o nauki dotyczące przyrody nieożywionej. Obecnie do laureatek Nagrody For Women in Science dołączyły przedstawicielki matematyki i informatyki. Wzmacnia to nadzieję, że zwiększy się udział kobiet w badaniach naukowych również w tych dziedzinach.” – mówi prof. Sławomir Ratajski – przewodniczący Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, partnera polskiej edycji programu Dla Kobiet i Nauki.

Matematyka – do jej pełnego rozwoju szczególnie potrzebujemy kobiet

Matematyka jest prestiżową dyscypliną i źródłem innowacji dla wielu innych dziedzin, jednak jest również jednym z obszarów nauki o najniższej reprezentacji kobiet, zwłaszcza tych z najwyższymi tytułami naukowymi.  Wśród 5 laureatek For Women in Science Award znalazły się dwie matematyczki: Profesor Claire Voisin (laureatka złotego medalu Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych oraz pierwsza kobieta-matematyk, będąca członkiem prestiżowej Collège de France) oraz Profesor Ingrid Daubechies (pierwsza kobieta, która została przewodniczącą Międzynarodowej Unii Matematycznej). Każda z laureatek For Women in Science otrzyma stypendium w wysokości 100 000 euro.

Laureatki L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award 2019:

LAUREATKA Z AFRYKI I PAŃSTW ARABSKICH

Profesor Najat Aoun Saliba

Nagrodzona za przełomowe badania w dziedzinie identyfikacji czynników rakotwórczych i innych substancji toksycznych w zanieczyszczonym powietrzu w krajach Bliskiego Wschodu oraz w fajkach wodnych i zyskujących popularność systemach dostarczania nikotyny.

LAUREATKA Z REGIONU AZJA-PACYFIK

Profesor Maki Kawai

Nagrodzona za przełomowe badania w dziedzinie manipulacji indywidualnych cząsteczek w skali atomu w celu transformacji materii i wytwarzania innowacyjnych materiałów.

LAUREATKA Z EUROPY

Profesor Claire Voisin

Nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geometrii algebraicznej.

 LAUREATKA Z AMERYKI ŁACIŃSKIEJ

Profesor Karen Hallberg

Nagrodzona za pracę nad rozwojem najnowocześniejszych metod obliczeniowych
w badaniach nad fizyką kwantową.

LAUREATKA Z AMERYKI PÓŁNOCNEJ

Profesor Ingrid Daubechies

Nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania obrazu i sygnału cyfrowego, dostarczające ujednoliconych i uniwersalnych algorytmów pozwalających na kompresję danych.

Wyróżnienie International Rising Talents dla badaczki z Litwy

Wśród 15. laureatek International Rising Talents 2019 znalazła się dr Urte Naniskyte z Uniwersytetu Wileńskiego, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science w Krajach Bałtyckich. Badania, które prowadzi dr Urte Neniskyte, obejmują rozwój ludzkiego mózgu we wczesnym dzieciństwie (od 6. miesiąca do 6. roku życia), ze szczególnym uwzględnieniem anomalii, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Obecnie zajmuje się zjawiskiem nadmiaru synaps i stara się wyjaśnić, dlaczego nie zawsze są one usuwane lub „przycinane” przez organizm w celu zapewnienia najwyższej wydajności. Nieprawidłowości w procesie „przycinania synaptycznego” mogą powodować zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm, schizofrenię czy epilepsję. Celem Dr Urte Neniskyte jest wyjaśnienie, jaki czynnik decyduje o utrzymaniu bądź usunięciu synaps, oraz sposobu, w jaki ten proces może być modyfikowany tak, aby korygować błędy przed rozwojem choroby.

O programie L’Oréal-UNESCO For Women in Science

W dziedzinie badań naukowych wciąż istnieje tzw. „szklany sufit”: kobiety stanowią tylko 29% naukowców, dodatkowo odsetek kobiet na wyższych stanowiskach akademickich to tylko 11%, a wśród laureatów Nagrody Nobla – około 3%. Od 1998 roku Fundacja L’Oréal we współpracy z UNESCO współpracuje na rzecz zwiększania reprezentacji kobiet badaczek i pełniejszego rozwoju nauki, pokazując dzięki temu, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet. W ciągu 21 lat w programie For Women in Science wyróżnionych zostało 107 laureatek nagrody głównej oraz ponad 3000 utalentowanych badaczek z całego świata, które otrzymały stypendia oraz możliwość promowania swoich badań. Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science organizowany jest w 117 krajach. W Polsce program organizowany jest od 2001 roku pod nazwą Dla Kobiet i Nauki.

 

Więcej informacji:

Strona programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki:www.lorealdlakobietinauki.pl

Profil programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki na Facebooku: link

Film z Gali 18. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki: link

Kontakt dla mediów

Barbara Stępień
Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej

barbara.stepien@loreal.com
509 526 026

Katarzyna Pękala
Kierownik Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

katarzyna.pekala@loreal.com
508 034 984